2019_RPI ALBUM COVER_LOGOS REMOVED_TRICH-1-1900.jpg

RPI 2022 Results

QSR Stage 1 Winners

WOMEN

  1. Haley Smith 3:15:30.70

  2. Cecily Decker 3:20:38.87

  3. Serena Gordon 3:21:35.14

MEN

  1. Andrew L'Esperance 2:48:09.25

  2. Payson McElveen 2:48:09.38

  3. Bradyn Lange 2:48:09.84

NON-BINARY/FTW

  1. Sam Hansen 4:39:46.83

  2. Henrietta Watts 5:30:02.78

  3. Bethel Steele 5:36:36.10

PARA FEMALE

  1. Megan Fisher 4:29:53.48

  2. Hannah Raymond 4:54:45.56

PARA MALE

  1. Thiago Costa 3:34:07.20

  2. William Stewart 3:54:59.11

QSR Stage 2 Winners

WOMEN

  1. Haley Smith 26:07.34

  2. Serena Gordon 27:26.76

  3. Sarah Max 27:33.74

MEN

  1. Brennan Wertz 20:34.48

  2. Payson McElveen 20:53.88

  3. Stephen Mull 21:14.25

NON-BINARY/FTW

  1. Sam Hansen 43:02.06

  2. Bethel Steele 46:56.63

  3. Henrietta Watts 48:02.31

PARA FEMALE

  1. Hannah Raymond 33:24.13

  2. Megan Fisher 40:08.70

PARA MALE

  1. Thiago Costa 26:15.13

  2. William Stewart 36:05.06

QSR Stage 3 Winners

WOMEN

  1. Haley Smith 5:46:53.0

  2. Serena Gordon 5:53:53.1

  3. Sarah Max 6:00:54.8

MEN

  1. Griffin Easter 5:06:16.1

  2. Payson McElveen 5:08:28.4

  3. Brennan Wertz 5:09:55.8

NON-BINARY/FTW

  1. Sam Hansen 7:43:10.3

  2. Bethel Steele 8:50:46.3

  3. Henrietta Watts 10:33:56.2

PARA FEMALE

  1. Hannah Raymond 7:18:31.1

  2. Megan Fisher 8:16:19.9

PARA MALE

  1. Thiago Costa 6:14:42.2

  2. William Stewart 7:21:16.0

Baked Potato Winners

WOMEN

  1. Haley Smith 5:46:53.0

  2. Serena Gordon 5:53:53.1

  3. Emma Grant 5:57:41.1

MEN

  1. Griffin Easter 5:06:16.1

  2. Payson McElveen 5:08:28.4

  3. Brennan Wertz 5:09:55.8

PARA MALE HAND CYCLIST

  1. Josh Sweeney 8:30:52.9

NON-BINARY/FTW

  1. Sam Hansen 7:43:10.3

  2. Bethel Steele 8:50:46.3

  3. Henrietta Watts 10:33:56.2

PARA MALE UPRIGHT

  1. Thiago Costa 6:14:42.2

  2. William Stewart 7:21:16.0

  3. Jason Morgan 7:43:11.6

PARA FEMALE

  1. Hannah Raymond 7:18:31.1

  2. Megan Fisher 8:16:19.9

French Fry Winners

WOMEN

  1. Daphne James 3:24:06.2

  2. Alison Frye 3:26:16.1

  3. Alexandria Beard 3:26:58.5

MEN

  1. John Heinlein III 2:53:46.9

  2. Thomas Liby 3:00:56.9

  3. Oliver Smith 3:00:57.9

NON-BINARY/FTW

  1. Abi Robins 5:35:28.9

PARA MALE EXHIBITION

  1. Bruce Cooper 8:40:53.2

PARA MALE UPRIGHT

  1. Tyler McKenzie 8:00:28.4

Tater Tot Winners

WOMEN

  1. Paige Dehart 0:57:39.5

  2. Fleur Brazil 0:58:41.0

  3. Ruby Ryan-Smith 1:00:45.4

MEN

  1. Dexter Morrison 0:51:31.5

  2. Holden Archie 0:51:33.3

  3. Anthony Olson 0:56:22.7

NON-BINARY/FTW

  1. Adrian Rattray 2:33:07.4

PARA MALE

  1. Kai Luan 1:07:42.7

Baked Potato Duo Leaders

  1. Overbaked 7:13:47.03

  2. Sinclair-Sinclair 7:31:17.66

  3. Bigness-Douglas 7:38:35.71

Baked Potato Duo Leaders

  1. Bailey-Burke 3:26:54.65

  2. Porino-Porino 3:28:02.03

  3. Wetter-Anderson 4:15:21.14

RPI Tandem Results

  1. Kiel Reijnen 8:54:09.0

  2. Alice Butler 9:03:28.9

RPI Results

The official results are in! Select the stage you want to see from the dropdown menu at the top, or view the full results page here.

Highlights from Day 1

Highlights from Day 2

Highlights from Day 3

Highlights from Day 4